Proč psa oblékat? To je otázka, kterou si položil už asi každý a odpovědí je hned několik. Důvody lze shrnout do následujících bodů:

 

1) Ochrana před zimou

Velká většina čtyřnohých kamarádů s námi žije v bytech nebo nebo domech, které jsou samozřejmě vytápěné. Mnohdy někteří pejsci s námi dokonce spí i v posteli. Představme si takového psa, který pak jde z vyhřátého bytu do mrazu. Jistě mu není tato teplotní změna příjemná a zvláště pak u krátkosrstých plemen. Oblékání psů je individuální záležitostí, ale i mnozí veterináři oblékání doporučují. Pejsci jsou nyní choulostivější, než tomu bylo dříve. Chladno však může být i větším nebo dlouhosrstým psům.  Stejně jako u lidí je zimomřivost či otužilost otázkou individuální, také každý pes zimu snáší jinak.

Psí oblečky jsou na místě také u plemen s krátkýma nohama. Při procházkách po sněhu mají mokré břicho, pak se tělo daleko rychleji ochlazuje. Typickým příkladem jsou jezevčíci, zvláště ti starší, kterým navíc hrozí potíže se zády. Teplá dečka u jezevčíka vyššího věku s bolavými zády je tedy určitě rozumným opatřením.

 

2) Ochrana před nečistotami

Pokud máte psa s dlouhou srstí, jistě každé venčení řešíte špinavé packy, celé končetiny a dokonce i bříško. Pokud použijete obleček, jednoduše ho vyperete a psíkovi pak jen otřete packy. Nadbytečná hygiena a každodenní koupání psům neprospívá.

 

Další možnost, jak svého miláčka ochránit, když je sníh, mráz a silnice a chodníky jsou prosolené nebo posypané drobným štěrkem jsou boty pro psy. Sůl totiž může tlapky, hlavně tedy polštářky na tlapkách velmi poškodit a to dokonce i u těch pejsků, kteří až tak choulostiví nejsou. Botičky mohou některým chovatelům přijít jako naprostá výstřednost, ale pravda je, že mohou psa ochránit před docela zásadními zdravotními problémy. Každý by měl tedy popřemýšlet o tom, zda chce mít jistotu bezproblémového vývinu jeho psa. Botičky nechrání jen psa, ale ušetří chovatelům spoustu práce. Je totiž nutné, pokud jste s pejskem na procházce na prosolených a poštěrkovaných cestách, polštářky důkladně ošetřit. Tlapky se musí pravidelně omývat a pak dobře vysušit. Použití ochranného krému je také nutností, polštářky tak nejsou vyschlé a náchylné k praskání. Tohoto všeho je pak chovatel ušetřen právě díky vhodnému obutí pro pejsky.

 

3) Bezpečnost

Na bezpečnostní vesty pro psy nesmíme zapomenout. Jedná se o pohodlné vestičky v zářivých barvách s reflexními prvky. Takto je pes pro motoristy nepřehlédnutelný na velkou vzdálenost. Myslete také na reflexní obojky, svítící přívěsky na obojek a také na svou vlastní bezpečnost.

 

4) Estetické důvody

U dlouhosrstých plemen s velkou výstavní kariérou, a to zejména u malých plemen, je zcela běžnou rutinou nošení psích oblečků a to téměř za každého počasí. Majitelé tak chtějí předejít nejen ušpinění, ale i polámání dlouhé psí srsti. Srst je tak z větší části chráněna a vystavovatelé se tímto uklidní, že dopřejí svému psíkovi dostatku pohybu a sociální psí kultury na čerstvém vzduchu a srst zůstane.

 

Pár slov závěrem

Záleží skutečně na každém majiteli psa, zda oblékne svého psa nebo ne, protože především majitel ví, co je pro jeho čtyřnohého kamaráda nejlepší. Je věcí názoru, zda je vhodné pejsky oblékat, ale dnes Vám mnoho veterinářů řekne, že oblékání je vhodnou a velmi praktickou záležitostí, bez které se určitá psí plemena neobejdou.